g

Podnoszenie kompetencji doradców zawodowych na Pomorzu

Współpraca z podmiotami ekonomii społecznej, profesjonalizacja doradztwa w NGO, stosowanie modelu HOPE i Kompas wewnętrzy doradcy – doradcy zawodowi na Pomorzu zwiększają swoje kompetencje. 

W czerwcu 2025 r. w województwie pomorskim odbyły się cztery spotkania subregionalne uczestników Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku  pt. „Pomorskie Kompetencje Jutra" współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. 
Celem wszystkich spotkań była wymiana doświadczeń doradczych, podnoszenie wiedzy z zakresu kluczowych branż na pomorskim rynku pracy i nowoczesnych metod pracy z klientem.

23 czerwca 2025 r. - subregion słupsko-chojnicki
Podmioty Ekonomii Społecznej jako Studium Dobrych Praktyk w Rozwoju Kompetencji Zawodowych”

Spotkanie miało na celu zapoznanie uczestników z rolą Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES/PS) w rozwoju kompetencji zawodowych oraz przedstawienie dobrych praktyk w zakresie aktywizacji zawodowej i edukacji w sektorze PES. Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, zidentyfikować wyzwania i szanse wynikające ze współpracy z instytucjami publicznymi, a także promować inicjatywy wspierające uczenie się przez całe życie oraz budowanie lokalnych partnerstw edukacyjnych. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty projektowania programów rozwoju kompetencji w sektorze ekonomii społecznej, dające uczestnikom możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kazmierczak – animatorka doradztwa zawodowego subregionu słupsko-chojnickiego.

  

 

23 czerwca 2025 r. - subregion metropolitalny północny
„Budowanie relacji pomiędzy organizacjami społecznymi a pracodawcami w kontekście profesjonalizacji usług doradztwa zawodowego w organizacjach publicznych i NGO”

Celem wydarzenia było ukazanie potencjału współpracy między biznesem a organizacjami społecznymi w kontekście odpowiedzialnego zarządzania, aktywizacji zawodowej oraz tworzenia lokalnych inicjatyw społecznych. Eksperci z sektora ekonomii społecznej, edukacji i HR podzielili się dobrymi praktykami oraz doświadczeniami we wspieraniu kompetencji zawodowych i budowaniu relacji z pracodawcami. Uczestnicy mieli okazję poznać nowoczesne podejście do ESG, role job coachów w komunikacji z klientem i pracodawcą, przykłady społecznie odpowiedzialnego biznesu oraz praktyki tworzenia miejsc pracy w spółdzielniach socjalnych. Wspólna dyskusja pozwoliła lepiej zrozumieć, jak budować skuteczne lokalne partnerstwa edukacyjne i projekty społeczne odpowiadające na potrzeby rynku pracy. Spotkanie poprowadziła Anna Dukowska – animatorka doradztwa zawodowego subregionu metropolitalnego północnego.

 

24 czerwca 2025 r. – subregion metropolitalny południowy
„Zmienność jako stała – zastosowanie Modelu HOPE w doradztwie kariery wobec trendów pracy”

Celem spotkania było pogłębienie wiedzy uczestników na temat aktualnych trendów rynku pracy w kontekście świata B.A.N.I. oraz wzmocnienie kompetencji doradców zawodowych poprzez praktyczne warsztaty i wymianę doświadczeń. W oparciu o najnowsze wnioski z badań PSPZ zidentyfikowano potrzeby klientów i doradców, a także przedstawiono rekomendacje dla dalszego rozwoju sieci. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z teorią Modelu HOPE jako narzędzia wspierającego proces zmiany zawodowej, przeprowadzić ćwiczenia refleksyjne i poznać metody pracy oparte na wartościach i zasobach – takie jak „Mapa Nadziei” czy „Tree of Life”. Spotkanie stanowiło przestrzeń do dzielenia się dobrymi praktykami i diagnozy potrzeb rozwojowych, a także zachęcało do wdrażania superwizji koleżeńskiej w ramach sieci PSPZ. Spotkanie poprowadziła Sylwia Koniuszewska – animatorka doradztwa zawodowego subregionu metropolitalnego południowego. 

 

25 czerwca 2025 r. – subregion nadwiślański
„Kompas Wewnętrzny Doradcy: Jak dbać o dobrostan psychiczny w wymagającej pracy”

Uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się wyzwaniom z jakimi mierzą się w codziennej pracy oraz rozwijać umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb, granic i zasobów emocjonalnych. Celem zajęć było wsparcie w utrzymaniu równowagi psychicznej oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Kolejna część spotkania poświęcona była współpracy z lokalnym pracodawcą. Przedstawicielka firmy IGLOTEX, zaprezentowała zakres działalności przedsiębiorstwa oraz podzieliła się informacjami na temat bieżących wyzwań kadrowych w poszczególnych działach zakładu pracy. Zwieńczeniem wydarzenia była dyskusja połączona z warsztatem, którego celem było opracowanie praktycznych strategii radzenia sobie ze stresem w zawodzie doradcy. Spotkanie poprowadził Dominik Nowak, animator doradztwa zawodowego subregionu nadwiślańskiego.

 

Organizator -  Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, dziękuje wszystkim prelegentom, pracodawcom i uczestnikom za wspólnie spędzony czas, inspirujące rozmowy i gotowość do tworzenia inicjatyw, które mają realny wpływ na rozwój społeczny i zawodowy mieszkańców regionu:

  • dr Wojciech Błaszkowski – Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Magdalena Grygierowska – job-coach, CIS Sopot
  • Agnieszka Detllaff – HR Manager, Langowski Logistics Sp. z o.o.
  • Paweł Barczykowski – Prezes Sopockiej Spółdzielni Socjalnej „Kooperacja”
  • Kinga Majewska – Kierownik Działu Zarządzania Personelem, REMONTOWA SHIPBUILDING S.A
  • Monika Szcześniak – specjalistka ds. personalnych, REMONTOWA SHIPBUILDING S.A
  • dr Iwona Królikowska – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
  • Katarzyna Dudzic – specjalistka ds. ekonomii społecznej, kierownik projektu OWES Debrzno, przewodnicząca Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gdańsku, Dyrektorka Inkubatora Przedsiębiorczości w Cierzniach
  • Maciej Supko – Prezes Zarządu MS Tax Sp. z o.o., ekspert ds. biznesu, komunikacji i Ekonomii Społecznej
  • Monika Kuchta – Dyrektorka Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach
  • Magdalena Skierska – przedstawicielka firmy IGLOTEX
  • Uczestnicy PSPZ, doradcy zawodowi i edukatorzy z regionu

logo&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu