g

Rzemiosło: ważna część pomorskiej gospodarki

Firmy rzemieślnicze są obecne w większości branż kluczowych dla Pomorza, a ich działalność buduje markę regionu.

​​​Pomorskie firmy rzemieślnicze to głównie mikroprzedsiębiorstwa, które widoczne są w kluczowych dla regionu sektorach. Są obecne m.in. w branży budowalnej, meblarskiej, kreatywnej, rolnej i spożywczej, turystycznej, metalowej i maszynowej. Na Pomorzu bardzo ważną gałęzią rzemiosła jest to artystyczne, głównie branża złotniczo-jubilerska i bursztyniarska czy stolarstwo artystyczne. Często są to firmy prowadzone od kilku pokoleń, które łączą tradycję i doświadczenie z nowoczesnymi technologiami.
Rzemiosło to ciekawa opcja kariery zawodowej – daje dużo satysfakcji, pozwala realizować pasje oraz zainteresowania, można się nim zająć także na późniejszych etapach ścieżki zawodowej. Dla młodych to szansa,  aby uczyć się zawodu w praktyce, zdobywać umiejętności, które zwiększą ich szanse na rynku pracy.

Branże rzemieślnicze potrzebują pracowników

Zawody rzemieślnicze są bardzo dobrze widoczne w strukturze zawodów ujętych w badaniu Barometr Zawodów. To coroczne badanie prognozujące zapotrzebowanie na pracowników w różnych branżach i profesjach, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki rynków pracy. Stanowi ono jednoroczną prognozę, która pełni rolę praktycznej wskazówki dla różnych uczestników rynku pracy – osób poszukujących zatrudnienia, młodzieży planującej ścieżkę zawodową, a także pracodawców. Na Pomorzu, podobnie jak w całej Polsce, badanie to jest realizowane już od 10 lat, a za jego koordynację w województwie pomorskim odpowiada Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. W przygotowanie prognozy zaangażowani są eksperci z całego regionu, wśród nich znajdują się nie tylko pracownicy powiatowych urzędów pracy, ale również doradcy zawodowi, przedstawiciele agencji zatrudnienia, organizacji pozarządowych i pracodawców, a także specjaliści z urzędów miast i starostw powiatowych. Szczególne znaczenie w tworzeniu Barometru Zawodów ma głos rzemieślników.
– Reprezentanci izb rzemieślniczych i cechów rzemiosł działających na Pomorzu pełnią ważną rolę w przygotowaniu prognozy. Ich doświadczenie i znajomość lokalnych uwarunkowań są nieocenione, zwłaszcza że wiele z zawodów objętych prognozą to właśnie profesje rzemieślnicze, takie jak murarze, mechanicy, elektrycy czy stolarze – podkreśla Izabela Jezierska, dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Wyniki badania wskazują, że największy deficyt pracowników odczuwa branża budowlana, w której obecne są zawody rzemieślnicze. Chodzi o betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, robotników budowalnych, murarzy i tynkarzy, brukarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, monterów instalacji budowlanych.
Kadry brakuje również w branży produkcyjno-przetwórczej, gdzie potrzebni są pracownicy zajmujący się obróbką drewna i stolarze, ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających; w branży gastronomiczno-turystycznej, która potrzebuje kucharzy; w branży elektro-energetycznej - jest zbyt mało elektryków, elektromechaników, elektromonterów, żeby zaspokoić potrzeby firm i przedsiębiorstw czy mechaniczno-motoryzacyjnej odnotowującej deficyt mechaników pojazdów samochodowych.

Rzemiosło jako marka premium

Rok 2025 ustanowiony przez Sejmik Województwa Pomorskiego Rokiem Pomorskiego Rzemiosła jest okazją do tego, aby pokazać, że rzemiosło i jego dziedzictwo stanowią istotny zasób Pomorza mający wpływ na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny regionu. W związku z tym w ciągu roku w całym województwie odbywają się  różnorodne wydarzenia – konferencje, szkolenia i warsztaty, prelekcje, spotkania poświęcone tematyce rzemiosła.
–  Chcemy pokazywać bogactwo i tradycję rzemiosła, promować je jako polską markę premium – mówi Małgorzata Wokacz-Zaborowska, dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Okazją do rozmowy o osiągnięciach pomorskiego rzemiosła i zaprezentowania zawodów  rzemieślniczych, jako atrakcyjnej ścieżki rozwoju kariery zawodowej pozwalającej na realizację pasji i rozwijanie talentów było majowe posiedzenie Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy (PWRRP) - poniżej galeria zdjęć. 

Spotkanie odbyło się w siedzibie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy ul. Piwnej w Gdańsku. Członkowie Rady mieli możliwość zapoznać się z ofertą zespołu szkół pn. Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy, prowadzonego przez Izbę Rzemiosła. Rada doradza Marszałkowi Województwa Pomorskiego w sprawach rynku pracy, a jednym z zadań, które realizuje jest m.in. opiniowanie nowych kierunków kształcenia w regionie, które są proponowane przez szkoły.

Informacje o publikacji dokumentu