Forum Przedsiębiorstw to największa konferencja na Pomorzu dla menedżerów i właścicieli firm. Od kilku lat wspiera ją także WUP w Gdańsku.
Od 20 lat pomorscy przedsiębiorcy spotykają się w Gdyni, żeby rozmawiać o tym, co dla nich aktualne i ważne. Aby czerpać inspiracje od ekspertów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogą dać im szerszą perspektywę oraz lepiej naświetlić te kwestie, które są dla nich nowe.Forum Przedsiębiorstw to największa konferencja na Pomorzu dla menedżerów i właścicieli firm, która każdego roku gromadzi setki osób.
Od 3 lat włącza się w nią Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który w tym jubileuszowym roku był Partnerem Wspierającym to wydarzenie, a także współtworzył blok dotyczący rozwoju kompetencji liderskich. Postępująca automatyzacja, rozwój technologii i zmieniające się modele biznesowe powodują, że gotowość do uczenia się i adaptacji do zmian stają się kluczowymi wartościami w firmach.
- Temat ten nabiera coraz większego znaczenia – podkreśliła Izabela Jezierska, dyrektor WUP w Gdańsku, która powitała uczestników bloku. Jak mówiła rozwój kompetencji przez pracowników oraz pracodawców to już nie opcja a konieczność. Samorząd Województwa Pomorskiego dostrzega tę potrzebę i realizuje liczne projekty w obszarze kształcenia ustawicznego, które konkretnie wspierają Pomorzan w budowaniu swojej pozycji na rynku pracy.
Ludzie na pierwszym planie
Romeo Grzębowski, który od 25 lat zajmuje się prowadzeniem projektów doradczych w obszarze zarządzania ludźmi, rozwoju liderów i zespołów, przedstawiał uczestnikom, jakie kompetencje powinni rozwijać liderzy w obecnych modelach pracy. Wiele mówił o tym, że w czasach, w których presja i stres przekładają się życie zawodowe, a pracownicy mierzą się np. zwypaleniem zawodowym, wyczerpaniem psychicznym, zaburzeniami nastroju postawa szefa-lidera jest szczególnie istotna. Co może więc zrobić, aby jednak zwiększać zaangażowanie zespołu? Np. unikać nadmiernej kontroli, nie przeciążać siebie i zespołu zbytnią koncentracją na bieżących zadaniach, odsłaniać się i pozwolić sobie na pokazanie, że szef to też człowiek i ma gorsze dni oraz słabości.
– Nam się wydaje, że musimy być super idealni jako szefowie. Tymczasem właśnie to, że my np. chorujemy czy podejmujemy błędne decyzje sprawia, że nasz autorytet rośnie – mówił Romeo Grzębowski.
Przywołał także badanie, które zrobił Google i wynika z niego, że wygrywać będą ci menedżerowie, którzy będą potrafili wykazywać się empatią, inteligencją emocjonalną, pokażą swoją postawę i wartości, ale też będą potrafili zachęcać pracowników do szukania rozwiązań. Którzy będą chcieli poznać swój zespół, bo to przełoży się na zaangażowanie.
- Pomagajmy ludziom rozwijać ich mocne strony. Jeżeli ja wiem, jakich mam ludzi w zespole, kim są, to wtedy będę wiedział co ich motywuje – podkreślał Romeo Grzębowski i dodał, że te kwestie są szczególnie ważne dla młodych, którzy wchodzą na rynek pracy: - Jeżeli chcemy przyciągać młode pokolenia, to powinniśmy budować firmy, w których chce się pracować – zaznaczył.
Premia jako narzędzie do rozwoju firmy
Tomasz Pietrzak, który jest ekspertem w obszarze strategii i sprzedaży, wspiera firmy w budowaniu efektywnych i rentownych modeli biznesowych, koncentrując się na optymalizacji procesów, wzroście sprzedaży oraz skutecznych strategiach rynkowych, mówił m.in. o zależności między tym, że system premiowania może być także narzędziem do rozwoju firmy, a nie tylko sposobem na nagradzanie. Podkreślał jednak, że trzeba go dopasowywać do modelu organizacji.
- Inaczej wygląda system premiowania, jeżeli biznes jest prosty, a inaczej, gdy złożony. Zachęcam do tego, żeby wziąć od uwagę cykl życia organizacji, bo inaczej funkcjonuje moloch, a inaczej mała, prywatna firma – mówił Tomasz Pietrzak.
To, co sprawdzi się np. w start-upie technologicznym (np. niska podstawa, ale udziały, elastyczny czas pracy, karta zdrowotna, czy szybka ścieżka rozwoju), w firmie usługowej nie będzie działało, bo tam lepiej i skuteczniej zadziałają takie elementy, jak np. premia zespołowa oparta na ocenie klientów czy ekstra dni wolne.
Narzędzia do wspierania rozwoju Pomorzan
Spotkanie było także okazją do przedstawienia narzędzi wspierających rozwój umiejętności i kompetencji pracodawców. Jedno z nich, czyli kwestionariusz do autodiagnozy ich potrzeb, który jest w trakcie tworzenia, pomoże ocenić gotowość firmy na zmiany rynkowe czy zidentyfikuje mocne strony oraz obszary do zmiany. Będzie to również źródło wiedzy na temat lokalnego rynku pracy i kluczowych dla regionu branż. To narzędzie jest wypracowywane przez WUP w Gdańsku w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształtowania zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych"- Pomorskie Kompetencje Jutra, który Województwo Pomorskie realizuje ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Na Forum mówiła o nim Anna Dukowska, która w projekcie jest Animatorką Doradztwa Zawodowego na subregion Metropolitalny Północny woj. pomorskiego.
Z kolei doradcy zawodowi WUP w Gdańsku opowiedzieli o korzyściach, jakie niesie Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który daje pracodawcy możliwość sfinansowania kursów czy szkoleń dla pracowników (więcej info: wup.gdansk.pl/kfs) oraz o projektach finansowanych z Funduszy Europejskich dla Pomorza wspierających rozwój mieszkańców. Zarówno „WEKTOR - Metropolitalny System Finansowania Kształcenia”, jak i „Rozwój i Kompetencje na miarę przyszłości subregionu słupskiego” pomogą mieszkańcom regionu doskonalić umiejętności, które są szczególnie potrzebne w pomorskich firmach. W obu partnerem będzie Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który poprzez udostępnienie uczestnikom możliwości skorzystania ze wsparcia doradcy zawodowego pomoże uczestnikom dopasować ścieżkę dalszego rozwoju w obszarze kariery.