Interesują cię informacje o aktualnie prowadzonych programach i projektach Funduszy Europejskich.
Wejdź w zakładkę Fundusze Europejskie 2021-2027 / Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027
Interesują cię informacje o aktualnie prowadzonych programach i projektach Funduszy Europejskich.
Wejdź w zakładkę Fundusze Europejskie 2021-2027 / Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027
Poznaj obowiązki, które będzie trzeba spełnić po otrzymaniu dotacji z Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dowiedz się jak podpisać umowę, kiedy i jakie wnioski składać, jak wyglądają kontrole i czym jest trwałość projektu.
W tej sekcji dowiesz się więcej o zasadach działania programu, zapoznasz się z prawem i dokumentami. Znajdziesz tutaj adresy punktów informacyjnych oraz zawiadomienia o szkoleniach i konferencjach.
Od 2014 do 2020 r. ponad 33 tys. młodych Pomorzan wzięło udział w projektach finansowanych z Funduszy Europejskich, które pomogły im w rozwoju zawodowym. Dzięki dopasowanym do ich potrzeb działaniom zdobyli nowe umiejętności, otrzymali pracę lub założyli własne firmy.
Uczestnikami projektów finansowanych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w latach 2014-2020 były osoby poniżej 30 roku życia z terenu Pomorza. Każdy, kto z takiego wsparcia korzystał otrzymywał dostosowany do swoich potrzeb pakiet działań. Dzięki m.in. szkoleniom, stażom, kursom podnoszącym kwalifikacje, doradztwu zawodowemu czy wsparciu psychologicznemu młodzi Pomorzanie mogli odnaleźć się na rynku pracy i świadomie pokierować swoją drogą zawodową. W efekcie pozwoliło im to znaleźć satysfakcjonującą pracę lub założyć własną firmę.
Opis infografiki dla osób słabowidzących (PDF 104 KB).
Testując siebie w danym zawodzie dzięki Funduszom Europejskim
Jedną z najczęściej wybieranych opcji wśród projektów finansowanych z PO WER był staż –od 2014 do 2020 r. skorzystało z niego aż 18 tys. młodych ludzi z Pomorza. To narzędzie, które pozwala uczyć się w praktyce danego zawodu, zazwyczaj od ekspertów w danej branży. Daje możliwość „przetestowania" siebie w wybranej profesji oraz pozwala zaprezentować się pracodawcy z jak najlepszej strony, a w efekcie jest szansą na zatrudnienie. Staż jest także korzystny dla zatrudniających. Dzięki niemu mogą pozyskać pracownika, który w okresie przyuczenia do zawodu nie generuje zbyt wysokich kosztów, a może okazać się, że ma potencjał do pracy na danym stanowisku w firmie.
Projekty finansowane z PO WER 2014-2020 pozwoliły również młodym z Pomorza nabyć nowe umiejętności. Dzięki szkoleniom oraz kursom blisko 6 tys. osób zdobyło, uzupełniło lub potwierdziło wiedzę i kwalifikacje.
Młodzi z Pomorza rozkręcali własne firmy z PO WER-em
Przez siedem lat działania PO WER dotacje na założenie własnej firmy cieszyły się dużym powodzeniem. Pomorzanie chętnie korzystali z tej możliwości - ponad 2 tys. młodych kobiet oraz blisko 3 tys. młodych mężczyzn zdecydowało, że chce być swoim własnym szefem. Często ich pomysły na biznes inspirowane były pasją, która napędzała ich do działania. Projekty realizowane z Funduszy Europejskich dały im wsparcie merytoryczne oraz finansowe, które pozwoliło im rozpocząć przygodę z własną firmą.
Dzięki Funduszom Unijnym znaleźli siebie na rynku pracy
Projekty finansowane z środków PO WER pozwoliły młodym ludziom określić ich potrzeby, znaleźć drogę zawodową, która będzie do nich dopasowana, zdobyć doświadczenie, nabyć odpowiednie umiejętności. Pokazały także, jakimi ścieżkami kariery mogą podążać, jakie opcje wybrać i czym się kierować przy wyborach zawodowych. Dzięki nim tysiące młodych Pomorzan znalazło pracę.
W tej części serwisu zamieszczane są sprawozdania z realizacji głównie Programu Wiedza Edukacja Rozwój, przekierowania do opracowań i analiz dotyczących programu oraz do serwisu o ewaluacji w Polsce.
Dodatkowo zamieszczone są opracowania i analizy z Programu Kapitał Ludzki z lat 2007-2013.
Opracowania i analizy.
Cykl (4 odcinki) o osobach uczestniczących w projektach Programu Kapitał Ludzki 2007-2013.
Zapraszamy do obejrzenia tych filmów w serwisie internetowym - youtube.
Audycje te były także przedstawiane na antenie TVP Gdańsk.
Efekty Funduszy Europejskich - www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Publikacje Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku
Publikacje ogólnopolskie o Funduszach Europejskich
Sprawozdania, raporty i ewaluacja.
Analizy, raporty, podsumowania dla programów 2014-2020.
Ewaluacja Funduszy Europejskich - www.ewaluacja.gov.pl
Zobacz aktualną ofertę unijnych projektów i informacje o tym, do kogo można się zwrócić, aby wiząć w którymś z nich udział.
Dokładnie prześledź zebrane w tabeli projekty. Wybierz te, które odbywają się w Twojej okolicy i oferują pomoc osobom takim jak Ty.
Nie zastanawiaj się zbyt długo. Kliknij na stronę internetową interesującego Cię projektu.
Jak najszybciej skontaktuj się i zapytaj, co konkretnie mogą Ci zaoferować. Powodzenia!
Lista projektów finansowanych z Funduszy Europejskich, wspierających osoby młode pracujące i pozostające bez pracy na pomorskim rynku pracy, w tym także imigrantów i reemigrantów (realizowane w ramach naboru wniosków o dofinansowanie w PO WER Poddziałanie 1.1.1 i/lub 1.2.1).
Projekty aktywizujące osoby młode (15-29 lat) w województwie pomorskim (z naboru 2018 i 2019 w ramach Poddziałania 1.2.1 PO WER). Stan na 14.07.2020 r.
Zobacz także:
Informacje o pozostałych wybranych projektach z innych działań w PO WER. Na stronie: www.power.gov.pl.
Informacje o pozostałych wybranych projektach z innych programów Funduszy Europejskich. Na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Informacja o wybranych projektach dotyczących rozwoju usług w obrębie społeczności lokalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na stronie: www.power.gov.pl.
Tu znajdziesz informacje o instytucjach, które zaangażowane są w realizację Programu Wiedza Edukacja Rozwój.
Za zarządzanie Programem Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) odpowiada Instytucja Zarządzająca (IZ), czyli Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest ona odpowiedzialna za sprawną i poprawną realizację programu w ujęciu całościowym. Ustala wytyczne, wydaje zalecenia dotyczące realizacji programu, a także prowadzi działania informacyjne i promocyjne.
Zadania IZ reguluje Ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (tzw. ustawa wdrożeniowa).
Do zadań należą:
Dane teleadresowe Instytucji Zarządzającej Programem Wiedza Edukacja Rozwój:
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
Strona Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Portal Funduszy Europejskich
Portal Programu Wiedza Edukacja Rozwój
Instytucją Pośredniczącą (IP) mogą być wyłącznie jednostki sektora finansów publicznych. Zakres jej obowiązków określa umowa lub porozumienie. Przekazane zadania związane z zarządzaniem i wdrażaniem części programu dotyczą określonej tematyki, w której specjalizuje się dana instytucja, np. z zakresu edukacji, wspierania osób bezrobotnych, walki z wykluczeniem społecznym.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, w imieniu Województwa Pomorskiego, w dniu 13 stycznia 2015 r., podpisał z Ministrem Infrastruktury i Rozwoju „Porozumienie w sprawie realizacji Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER)".
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w ramach PO WER, I Osi Priorytetowej „Osoby młode na rynku pracy":
Działanie 1.1 - Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe;
Działanie 1.2 - Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty konkursowe.
Kompetencje IP:
Zobacz jak skorzystać z Programu?
Poszukujesz stażu lub praktyki?
Skorzystaj z bazy ofert staży i praktyk.
Wszelkiego rodzaju analizy, raporty, podsumowania, dotyczące realizacji PO WER znajdują się na stronie:
Zobacz:
Artykuł. Young people and the labour market: a tale of two NEETs (ec.europa.eu)
Poradnik dotyczący zasady równości szans kobiet i mężczyzn w funduszach unijnych na lata 2014-2020.
Cykl (4 odcinki) o osobach uczestniczących w projektach Programu Kapitał Ludzki 2007-2013.
Zapraszamy do obejrzenia tych filmów w serwisie internetowym - youtube.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER)
Program zatwierdzony przez Komisję Europejską, 17 grudnia 2014 r.
Jest on odpowiedzią na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia.
Program ten dodatkowo będzie wspierał innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową w podanych obszarach.
Jest on finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), a także z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (YEI).
Przewidziane w programie wsparcie jest komplementarne do działań planowanych na poziomie regionalnym.
Obowiązuje od: 8.12.2022 r.
Pobierz dokument (PDF 3,75 MB)
Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych (SZOOP) Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Dokument uszczegóławia Program Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), dookreśla sposób realizacji założeń przyjętych w danym programie. Informuje o:
Obowiązuje od: 29.06.2023 r.
Aktualny dokument wraz z załącznikami oraz wersje archiwalne, możesz pobrać ze strony: www.power.gov.pl
Zobacz także jakie są wprowadzone zmiany: www.power.gov.pl.
Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Dokument określa zakres kwalifikowalności wydatków w ramach funduszy europejskich. W wytycznych zawarto m. in.: wspólne warunki i procedury w zakresie kwalifikowalności projektów, opisano zasadę konkurencyjności, uproszczone metody rozliczania wydatków, zakaz podwójnego finansowania, cross-financing, wkłady niepieniężne.
Obowiązuje od: 21.12.2020 r. Uwaga: wytyczne częściowo zawieszone.
Pobierz dokument (PDF 673 Kb).
Zobacz opis zmian (PDF 243 Kb).
Zobacz dokument w wersji „rejestruj zmiany" (zmiany względem wersji z 19 lipca 2017 r.) (PDF 2 MB)
Tabela uwag z konsultacji wytycznych (PDF 970 KB)
Załączniki:
Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.
Dokument określa ujednolicone warunki i procedury dotyczące realizacji projektów w obszarze rynku pracy w ramach krajowego i regionalnych programów współfinansowanych w latach 2014-2020 ze środków EFS i środków Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Wytyczne służą zapewnieniu koordynacji działań podejmowanych w ramach celu tematycznego 8 Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia EFS, ze środków EFS i środków Inicjatywy. Wytyczne mają także zapewnić zgodność działań podejmowanych w celu tematycznym 8 z udziałem środków EFS z polityką krajową w obszarze rynku pracy wyrażoną w dokumentach strategicznych i programowych, w tym w szczególności z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a także uwzględniać doświadczenia z realizacji wsparcia z Programu Kapitał Ludzki, tak by zapewnić wysoki poziom efektywności realizowanych przedsięwzięć.
Obowiązuje od: 19.04.2021 r. Uwaga: wytyczne częściowo zawieszone.
Pobierz wytyczne z Portalu Funduszy Europejskich.
Wytyczne w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Funduszu Pracy w ramach programów operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.
Dokument określa warunki i procedury realizacji projektów powiatowych urzędów pracy ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, dla których źródłem finansowania jest Fundusz Pracy.
Obowiązuje od: 1.01.2019 r. Uwaga: wytyczne częściowo zawieszone.
Pobierz dokument (PDF 309 KB)
Zobacz opis zmian (PDF, 27 KB).
Uwagi z konsultacji (XLS 571 KB)
Wytyczne w zakresie sposobu korygowania i odzyskiwania nieprawidłowych wydatków oraz raportowania nieprawidłowości w ramach programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020.
Wytyczne przedstawiają sposób postępowania w zakresie korygowania wydatków, w tym w szczególności ustalania i nakładania korekt finansowych, a także odzyskiwania środków nieprawidłowo wydatkowanych w procesie realizacji projektów i wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych ze środków funduszy polityki spójności Unii Europejskiej.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020.
Dokument zawiera postanowienia dotyczące: ogólnych i uzupełniających reguł związanych z wyborem projektów, trybów konkursowego i pozakonkursowego, udziału ekspertów w ocenie projektów, wyboru projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i projektów zintegrowanych.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie realizacji zasady partnerstwa na lata 2014-2020.
Celem Wytycznych jest zapewnienie jednolitego sposobu realizacji zasady partnerstwa przez instytucje uczestniczące w realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020.
Dokument przedstawia reguły wykorzystania centralnego systemu teleinformatycznego na potrzeby zarządzania finansowego, monitorowania, kontroli, audytu i ewaluacji, określa minimalny zakres oraz formy informacji, jakie mają być przekazywane z wykorzystaniem tego systemu w związku z realizacją programów w zakresie polityki spójności.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Podręcznik Beneficjenta SL2014.
Podręcznik SL2014 ma na celu przybliżenie funkcjonalności systemu teleinformatycznego aplikacji tzw. Centralnego systemu teleinformatycznego SL2014, użytkownikom upoważnionym przez beneficjentów - realizatorów projektów (upoważnianym w momencie zawierania umowy).
Podstawowymi celami aplikacji jest wsparcie bieżącego procesu zarządzania, monitorowanie i ocena programów oraz umożliwienie beneficjentom rozliczania projektów.
System umożliwia m.in. gromadzenie i przesyłanie danych dotyczących:
SL2014 zapewnia również komunikację między beneficjentem a instytucją udzielającą wsparcia.
Uszczegółowienie Podręcznika dla programu PO WER, wersja 1.3 z 12.03.2018 r. (PDF 707 KB).
Podręcznik jako dokument ogólny dla FE. Wersja aktualna 2.7 z 15.01.2020 (ZIP 18 Mb)
Zobacz wersje archiwalne Podręcznika Beneficjenta SL2014 - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Testy logiczne wersja 1.2 z 7.08.2018 r. (ZIP 458 KB)
Słownik głównych pojęć wersja 1.2 z 7.08.2018 r. (ZIP 435 KB)
Aplikacja ADU_EFS 2.6 (ZIP 768 KB)
Aplikacja Weryfikuj 1.1 (ZIP 55 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PDF 502 KB).
Wzór wniosku o płatność PO WER (ZIP 65 KB).
Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn na lata 2014-2020.
Dokument ten ma na celu usprawnić koordynację i jednolity sposób realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn przez instytucje uczestniczące w realizacji programów na wszystkich etapach realizacji m.in. programowania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji. Wytyczne są skierowane do instytucji uczestniczących w realizacji programów w latach 2014-2020 oraz mają zastosowanie do programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej zarządzanych przez Polskę.
Zobacz dokument wraz z załącznikami - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Zasada równości szans i niedyskryminacji - FAQ (PDF 2.7 MB)
Agenda działań na rzecz równości szans i niedyskryminacji w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020.
Dokument przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma na celu zapewnić kierunek wszystkich działań współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich, aby były realizowane z zachowaniem zasady równego traktowania i poszanowaniem prawa do różnorodności wszystkich osób i podmiotów korzystających z tych środków. Głównym celem tej Agendy jest określenie ramowego planu, wskazującego kierunki i zakres działań, jakie będą podejmowane na rzecz podnoszenia świadomości i wiedzy z zakresu równości szans (w tym w szczególności niedyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i równości szans kobiet i mężczyzn) wśród podmiotów zaangażowanych w realizację funduszy unijnych.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Minimalny zakres regulaminu konkursu.
Dokument zawiera obligatoryjne postanowienia, które muszą zostać zawarte w regulaminach konkursów ogłaszanych w ramach PO WER, mające na celu zapewnienie określonych w PO WER nadrzędnych cech, którymi powinien charakteryzować się system wyboru projektów.
Obowiązuje wersja 1.10, od 28.05.2018 r. - pobierz dokument (PDF 980 KB)
Archiwalna wersja 1.9 z 13.03.2018 r. (ZIP 6,9 MB)
Archiwalna wersja 1.8 z 28.09.2017 r. (PDF 2,8 MB)
Archiwalna wersja 1.7 z 24.04.2017 r. (PDF 1,35 MB)
Archiwalna wersja 1.6 z 12.01.2017 r. (PDF 2,47 MB)
Archiwalna wersja 1.5 z 14.07.2016 r. (PDF 464 KB)
Archiwalna wersja 1.4 z 22.03.2016 r. (PDF 3,9 MB)
Archiwalna wersja 1.3 z 6.07.2015 r. (PDF 3.9 MB)
Minimalny zakres instrukcji wykonawczych w zakresie procedury wyboru do dofinansowania projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy dla Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Obowiązuje wersja 1.5, od 28.05.2018 r. - pobierz dokument (PDF 686 KB).
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020.
Obowiązuje wersja 1.11, od 28.06.2021 r. - pobierz dokument ze strony www.sowa.efs.gov.pl
System zgłaszania wniosków PO WER - zobacz
Instrukcja użytkownika SOWA w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 dla wnioskodawców/ beneficjentów.
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu pozakonkursowego powiatowego urzędu pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Obowiązuje od 4.10.2017 r., wersja 1.5 - pobierz dokument (PDF 515 KB).
Wersja archiwalna nr 1.4 z 3.10.2017 r. (PDF 515 KB)
Wersja archiwalna nr 1.3 z 19.01.2017 r. (PDF 503 KB)
Wersja archiwalna nr 1.2 z 4.02.2016 r. (ZIP 508 KB)
Wersja archiwalna nr 1.1 z 22.03.2015 r. (PDF 507 KB)
System zgłaszania wniosków PO WER - zobacz.
Instrukcja użytkownika SOWA w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 dla wnioskodawców/ beneficjentów.
Wytyczne w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020.
Celem wytycznych jest przedstawienie warunków i procedur dotyczących działań informacyjnych i promocyjnych, realizowanych w ramach polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.
Wytyczne skierowane są do wszystkich prowadzonych Programów z Funduszy Europejskich w okresie 2014-2020.
Obowiązuje od: 3.11.2016 r.
Pobierz dokument (PDF 834 KB).
Załącznik 1 Wzór Rocznego planu działań informacyjnych i promocyjnych (PDF 426 KB). Wersja obowiązująca od: 3.11.2016 r.
Załącznik 2 Informacja o planowanych działaniach informacyjnych i promocyjnych (PDF 252 KB). Wersja obowiązująca od: 3.11.2016 r.
Załącznik 3 Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Programu (PDF 242 KB). Wersja obowiązująca od: 3.11.2016 r.
Zobacz wersje archiwalne znajdziesz na portalu Funduszy Europejskich.
Strategia komunikacji polityki spójności 2014-2020.
Dokument o charakterze horyzontalnym określa reguły i schematy prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych w ramach wszystkich krajowych, regionalnych programów i instytucji zajmujących się realizacją środków unijnych w Polsce. Strategia opisuje także założenia oraz cele efektywnej komunikacji Funduszy Europejskich.
W oparciu o zatwierdzony dokument instytucje zarządzające krajowymi i regionalnymi programami opracowują programowe strategie komunikacji, które są podstawą prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych każdego programu, jak np. Strategia komunikacji Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (patrz poniżej).
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Strategia komunikacji Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Dokument opisuje założenia oraz cele efektywnej komunikacji PO WER. Stanowi podstawę działań informacyjnych i promocyjnych instytucji zajmujących się wdrażaniem systemu i rozdysponowaniem środków unijnych na terenie kraju.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji.
Podręcznik został napisany z myślą o wnioskodawcach i beneficjentach programów polityki spójności 2014-2020.
Podręcznik ten ma ułatwić opracowanie wniosku o dofinansowanie w zakresie informacji i promocji. Przedstawia on opisy oraz wskazówki dla beneficjenta, jak wypełnić obowiązki informacyjno-promocyjne, a także prezentuje porady, które mogą być przydatne na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie, jak i podczas realizowania projektu.
Podręcznik bazuje nawytycznych w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020 - zobacz
Wersja obowiązująca dla umów od 1.01.2018 r. (wer. z 2017.07.21).
Wersja obowiązująca dla umów do 31.12.2017 r. (wer. z 2016.06) - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Księga identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020.
Dokument ten określa sposób stosowania i budowy znaku marki FE i programów (np. PO WER) zgodnie z zasadami wskazanymi w „Strategii komunikacji polityki spójności na lata 2014-2020", „Strategii komunikacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020" (dla PO WER), a także w „Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji".
Wersja obowiązująca dla umów od 1.01.2018 r., wer. z 2017.07 (PDF 6,33 MB).
Wersja obowiązująca dla umów do 31.12.2017 r., wer. z 2016.12 (PDF 6,51 MB).
Wytyczne w zakresie sprawozdawczości na lata 2014-2020.
Celem wytycznych jest zapewnienie jednolitych warunków i procedur sprawozdawczości w odniesieniu do programów operacyjnych współfinansowanych z Funduszy Europejskich w latach 2014-2020.
Wytyczne adresowane są do Instytucji Zarządzających programami krajowymi i regionalnymi. Zawierają postanowienia dotyczące założeń systemu sprawozdawczości i monitorowania, zakresu tematycznego oraz formy poszczególnych sprawozdań, a także terminów sprawozdawczości z poziomu Instytucji Zarządzającej. Ponadto wytyczne nakładają na Instytucję Koordynującą Umowę Partnerstwa obowiązek przygotowania instrukcji do sprawozdań rocznych i przekazania jej Instytucjom Zarządzającym.
Obowiązuje od: 31.03.2017 r. Uwaga: wytyczne częściowo zawieszone.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Celem wytycznych jest zapewnienie jednolitych zasad w zakresie monitorowania postępu rzeczowego w ramach programów na lata 2014-2020, niezbędnych do monitorowania efektów polityki spójności na poziomie Umowy Partnerstwa 2014-2020. Wytyczne zawierają postanowienia dotyczące funkcjonowania systemu wskaźników rzeczowych. Wspólną część dokumentu stanowią tzw. Wspólna Lista Wskaźników Kluczowych 2014-2020 dla EFRR/FS i EFS, wzory dokumentów dotyczących metodologii szacowania wartości docelowych dla wskaźników określonych w PO, a dodatkowo dla EFS także dokumenty określające sposób pomiaru wskaźników rezultatu długoterminowego EFS w badaniach ewaluacyjnych oraz zakres danych nt. uczestników projektów EFS, gromadzonych w centralnym systemie teleinformatycznym.
Obowiązuje od: 18.08.2020 r.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie kontroli realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Wytyczne stanowią opis systemu, procedur kontroli.
Uwaga: wytyczne częściowo zawieszone.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie kontroli w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Jest to dokument ujednolicający system kontroli w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Określa on m.in. ogólne zasady realizacji kontroli, zakres podmiotowy i przedmiotowy kontroli oraz tryb kontroli na miejscu, uwzględnia sposób planowania i przeprowadzania kontroli projektów, a także dotychczasowe doświadczenia kontrolne Instytucji Zarządzającej oraz Instytucji Pośredniczących w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020.
Dokument ten ma na celu usprawnić koordynację działań podejmowanych w ramach Programów Regionalnych w obszarze promowania włączenia społecznego, walki z ubóstwem i wszelką dyskryminacją. Dotyczą w szczególności Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), ale także środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), w zakresie wsparcia infrastruktury społecznej i zdrowotnej.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020.
Dokument przedstawia jednolite warunki i procedury realizacji w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego usług edukacyjnych zarówno w obszarze kształcenia ogólnego, kształcenia i szkolenia zawodowego, jak i edukacji osób dorosłych.
Uwaga: wytyczne częściowo zawieszone.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze przystosowania przedsiębiorstw i pracowników do zmian na lata 2014-2020.
Wytyczne określają ujednolicone warunki i procedury dotyczące realizacji wsparcia skierowanego do przedsiębiorstw i pracowników w projektach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój i regionalnych programów operacyjnych. Uwagi można było zgłaszać do 14 stycznia 2015 r.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie szczegółowego opisu osi priorytetowych krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Dokument ten przedstawia jednolite zasady przygotowania i zatwierdzania szczegółowego opisu osi priorytetowych (SZOOP) oraz określa minimalny zakres i formy informacji zawartych w SZOOP, tak aby uszczegółowić postanowienia poszczególnych programów na lata 2014-2020.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie komitetów monitorujących na lata 2014-2020.
Dokument ten ujednolica zasady monitorowania programów operacyjnych przez Komitety Monitorujące (KM), określa wymogi odnoszące się do zasad funkcjonowania KM, definiuje ramy partnerstwa w KM i funkcjonowanie KM.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne określające warunki certyfikacji oraz przygotowań prognoz wniosków o płatność do Komisji Europejskiej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Dokument ten ujednolica procedury certyfikacji wydatków. W wytycznych zawarte są wymogi związane z procesem sporządzania i przekazywania przez i do Komisji Europejskiej zestawień wydatków, wniosków o płatność okresową oraz przygotowania prognoz wniosków o płatność do KE. Określają one również procedury i warunki współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami państwa członkowskiego i KE zaangażowanymi w proces certyfikacji wydatków.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wytyczne w zakresie procesu desygnacji na lata 2014-2020.
Wytyczne określają warunki procesu desygnacji instytucji zaangażowanych w realizację programów polityki spójności w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020, podmioty zaangażowane w realizację tego procesu oraz tryb współpracy między nimi.
Zobacz dokument - www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Strony do dokumentów dotyczących nadużyć finansowych, występowania i zwalczania oszustw finansowych i/lub korupcji:
Dokumenty krajowe.
Znajdź na stronie isap.sejm.gov.pl
Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2018 r. poz. 1431), tzw. ustawa wdrożeniowa.
Ustawa wprowadza działania koordynacji realizowanych programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz zasady wdrażania środków polityki spójności, określa podstawowe dokumenty oraz podmioty zaangażowane w to działanie, a także zadania i tryb współpracy między nimi.
Obowiązuje od: 13.09.2014
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa określa zadania w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.
Tekst jednolity dokumentu na stronie wortalu publicznych służb zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl.
Zobacz akty wykonawcze do ustawy.
Ustawa o finansach publicznych.
Ustawa określa m.in:
zakres i zasday działania oraz organizację jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, jednostek sektora finansów publicznych w zakresie gospodarki finansowej;
zasady i tryb kontroli procesów związanych z gromadzeniem i rozdysponowywaniem środków publicznych oraz gospodarowaniem mieniem;
szczególne zasady rachunkowości, planowania i sprawozdawczości obowiązujące w sektorze finansów publicznych;
zasady gospodarowania środkami publicznymi pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej oraz z innych źródeł zagranicznych;
zasady kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego oraz koordynacji kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.
Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
Ustawa Kodeks postępowania administracyjnego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku od towarów i usług.
Ustawa o rachunkowości.
Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Ustawa prawo zamówień publicznych.
Zobacz interpretacje przepisów PZP: www.uzp.gov.pl.
Ustawa o ochronie danych osobowych.
Umowa Partnerstwa.
Dokument określający kierunki interwencji w latach 2014-2020 trzech polityk unijnych w Polsce - Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
Obowiązuje od: 23.05.2014
Pobierz dokument w wersji polskiej (PDF 3,26 MB) i w wersji angielskiej (PDF 3,02 MB).
23 maja 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła „Umowę Partnerstwa" z Polską, w której określona została strategia inwestowania kolejnej puli środków europejskich w kraju.
Zobacz więcej informacji o Umowie Partnerstwa (PDF 22 KB).
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo związanych z udzielaniem zamówień (Dz.U. z 2017 r., poz. 615), tzw. „taryfikator".
Rozporządzenie wydane jest na podstawie art. 24 ust. 13 ustawy wdrożeniowej i określa warunki obniżania wartości korekt finansowych, o których mowa w art. 24 ust. 5 ustawy wdrożeniowej, oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo, stanowiących pomniejszenie, o którym mowa w art. 24 ust. 9 pkt 1 ustawy wdrożeniowej, a także stawki procentowe stosowane przy obniżaniu wartości korekt finansowych i pomniejszeń w perspektywie finansowej 2014-2020.
Rozporządzenie ma zastosowanie w przypadku stwierdzenia naruszenia przez beneficjenta zasad udzielania zamówień wynikających z przepisów prawa (w szczególności PZP), jak również zasady konkurencyjności.
22 marca 2017 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 lutego 2017 r., wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia publikacji.
Obowiązuje od: 06.04.2017
Dokument do pobrania na stronie: dziennikustaw.gov.pl.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2 lipca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z EFS na lata 2014-2020.
Dokument ten określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020, tj. Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz programów regionalnych w części finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Obowiązuje od: 14.08.2015
Dokument do pobrania na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Plan realizacji Gwarancji dla Młodzieży w Polsce.
Obowiązuje od: 01.04.2014
Dokument do pobrania na stronie: gdm.praca.gov.pl.
Zobacz więcej informacji o Gwarancj dla młodzieży.
Karta EURES.
Serwis EURES: www.eures.praca.gov.pl.
Lista podmiotów akredytowanych w rejestrze akredytacji EURES: www.stor.praca.gov.pl.
Strategia Europa 2020: ec.europa.eu.
Strategia Rozwoju Kraju 2020. Aktywne społeczeństwo, konkurencyjna gospodarka, sprawne państwo - prawo.sejm.gov.pl.
Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010 – 2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie - prawo.sejm.gov.pl.
Krajowy Program Reform - dokument służący wdrażaniu strategii „Europa 2020" - www.gov.pl.
Polska 2030 - polska2030.pl.
Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - www.miir.gov.pl.
Dokumenty regionalne:
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 - www.strategia.pomorskie.eu.
Regionalny Program Strategiczny w zakresie aktywności zawodowej i społecznej Aktywni Pomorzanie - strategia.pomorskie.eu.
Kontrakt terytorialny - nowy model współpracy z regionami, narzędzie koordynacji działań rozwojowych pomiędzy rządem a samorządem regionalnym - strategia.pomorskie.eu.
Punkty informacyjne w pomorskim
Dowiedz się o wsparciu z Funduszy Europejskich
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
ul. Podwale Przedmiejskie 30, 80-824 Gdańsk
pn. - pt. 8:00-15:00, II piętro, pokój 219
tel. 58 32 61 800
Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila.
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
Adres:
Gdańsk, ul. Podwale Przedmiejskie 30
II piętro, pokój nr 219
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00.
Kontakt:
tel. 58 32 61 825
Adres poczty elektronicznej: efs@wup.gdansk.pl.
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w województwie pomorskim
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ul. Augustyńskiego 1, 80-819 Gdańsk
tel.:
e-mail: pife.gdansk@pomorskie.eu
www: funduszeuepomorskie.gov.pl
Lokalne Punkty Informacyjne w Województwie Pomorskim
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Zobacz dodatkowo
ul. Podwale Przedmiejskie 30, 80-824 Gdańsk
pn. - pt. 8:00-15:00, II piętro, pokój 217
tel. 58 32 61 825
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej wupgdansk.praca.gov.pl/web/power-wup-gdansk zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku: wupgdansk.praca.gov.pl/web/power-wup-gdansk
Data publikacji strony internetowej: 2014-06-16.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-05-19.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Niedostępne fragmenty publikacji mogą zostać udostępnione na wniosek osoby żądającej otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu – telefon 58 32 61 801.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-03-15.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Strona internetowa posiada następujące ułatwienia:
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie. W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl.
Żądanie udostępnienia powinno zawierać:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Piotr Lademann, p_lademann@wup.gdansk.pl, tel. 58 32 64 856.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W GDAŃSKU,
ul. Podwale Przedmiejskie 30, 80-824 Gdańsk
tel. 58 32 61 801, e-mail: wup@wup.gdansk.pl
Wydział Rozwoju Umiejętności i Kariery
Żabi Kruk 16 (parter), 80-822 Gdańsk
tel. 58 32 37 230, e-mail: doradcy@wup.gdansk.pl
Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Rzeźnicka 58, 80-822 Gdańsk
tel. 58 32 09 109, 58 32 09 110, e-mail: wup@wup.gdansk.pl
Oddział Zamiejscowy w Słupsku
Jaracza 18A, 76-200 Słupsk
tel. 59 84 68 300, faks.: 59 84 68 302, e-mail: wup.slupsk@wup.gdansk.pl
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Osi Priorytetowej VI - Pomoc techniczna Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, pt. „Pomoc techniczna PO WER dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku na 2023 rok".
Celem projektu jest zapewnienie efektywnego wsparcia w zakresie wdrażania Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój poprzez: zapewnienie odpowiedniego potencjału instytucjonalnego dla pracowników zaangażowanych w realizację działań w ramach PO WER, monitorowania, kontroli oraz promocji EFS.
Planowane efekty:
sfinansowanie wynagrodzeń pracowników zajmujących się realizacją zadań PO WER,
refundację kosztów funkcjonowania urzędu związanych z wdrażaniem PO WER,
prowadzenie kontroli u beneficjentów,
wyposażenie stanowisk pracy,
podnoszenie kwalifikacji pracowników zaangażowanych we wdrażanie PO WER,
sfinansowanie kosztów podróży służbowych pracowników,
działania informacyjno-promocyjne skierowane do beneficjentów oraz osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER.
Wartość projektu: 4 204 278,00 PLN.
Dofinansowanie projektu ze środków UE: 3 543 365,49 PLN.