Najnowsze badania Eurobarometru wskazują, że co dziesiąty Europejczyk zakupił towary lub usługi, które pochodziły z pracy nierejestrowanej. W tej grupie największy odsetek stanowią roboty remontowo-budowlane oraz prace naprawcze, na kolejnych miejscach są zabiegi kosmetyczne oraz fryzjerskie czy zakup żywności. Dlaczego wybierane towary i usługi pochodzą z tzw. „szarej strefy"? Według badania powodem była m.in. niższa cena.
Tymczasem, jak wskazuje Komisja Europejska, na dłuższą metę to się wcale nie opłaca. Praca nierejestrowana powoduje, że pracownicy pozbawieni są ochrony socjalnej, a więc swoich praw, naraża na kary pieniężne, a ponadto zakłóca konkurencję między przedsiębiorstwami i powoduje ogromne luki w finansach publicznych. Praca „na czarno" jest szczególnym zagrożeniem dla mobilnych pracowników z państw członkowskich.
Dlatego warto przekształcić ją w pracę legalną, do czego zachęca najnowsza kampania informacyjna #EU4FairWork, którą zainicjowała Komisja Europejska. Zwraca ona uwagę pracowników, polityków oraz przedsiębiorców na problem pracy nierejestrowanej, a realizowana jest przy współpracy Platformy Europejskiej oraz Europejskiego Urzędu Pracy.
Więcej informacji na stronie EURES.