Europejskie Służby Zatrudnienia

Czym jest EURES

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych usług Europejskich Służb Zatrudnienia - EURES

Znajdź wymarzoną pracę lub odpowiednich pracowników. Zobacz co EURES może zrobić dla Ciebie.


  

EURES (EURopean Employment Services) – Europejskie Służby Zatrudnienia, to powołana przez Komisję Europejską sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy (takimi jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, władze lokalne i regionalne…), wspierająca mobilność zawodową mieszkańców na terytorium państw należących do Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii*.

Akcesja Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku, dała polskim obywatelom możliwość korzystania z nowej usługi rynku pracy, jaką jest unijne pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES.

Działania w ramach sieci EURES w Polsce świadczą:
  • wojewódzkie urzędy pracy
  • powiatowe urzędy pracy
  • wojewódzkie komendy Ochotniczych Hufców Pracy
  • centra edukacji i pracy młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy
  • podmioty akredytowane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
Sieć doradców i asystentów EURES obejmuje obszar całej Polski. 

Zadania EURES

Usługi sieci EURES są zintegrowane z usługami świadczonymi przez urzędy pracy i Ochotnicze Hufce Pracy i obejmują między innymi:
  • wsparcie w poszukiwaniu pracy za granicą
  • wsparcie w poszukiwaniu pracowników z zagranicy z UE/EFTA
  • dostęp do zagranicznych ofert pracy na Portalu EURES
  • dostęp do na krajowej strony internetowej EURES
  • możliwość zamieszczenia CV w bazie na Portalu EURES
  • rekrutacje do pracy za granicą w wybranych zawodach
  • rekrutacje do pracy w Polsce cudzoziemców z UE/EFTA
  • pomoc w przygotowaniu CV
  • możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych targach pracy i innych wydarzeniach rekrutacyjnych na terenie Polski
  • dostęp do Europejskich Dni Pracy na terenie Polski oraz za granicą (stacjonarnych i online)
  • dostęp do informacji o warunkach życia i pracy w UE/EFTA, w tym w Polsce.
 
Partnerzy sieci EURES wymieniają między sobą wszystkie informacje na temat wolnych miejsc pracy, profilu regionalnych rynków pracy oraz warunków życia i pracy. Sieć nieustannie się rozwija i rozbudowuje po to, by poprawić warunki swobodnego przepływu pracowników.
Usługi sieci EURES świadczone są bezpłatnie przez urzędy pracy i instytucje partnerskie na terenie UE/EFTA, w tym również w Polsce.

Struktura EURES

Koordynacją polskich publicznych służb zatrudnienia w sieci EURES i rozwojem usług EURES w Polsce zajmuje się Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 
Usługi EURES świadczone są przez kadrę EURES, którą tworzy obecnie w Polsce prawie 40 doradców EURES w wojewódzkich urzędach pracy i wojewódzkich komendach Ochotniczych Hufców Pracy (OHP). Doradcy EURES są wspomagani w realizacji zadań przez asystentów EURES.
Ponadto w każdym powiatowym urzędzie pracy na terenie całego kraju, co najmniej jeden pośrednik pracy realizuje zadania i świadczy usługi EURES wobec polskich poszukujących pracy oraz polskich pracodawców.

Szczegółowe informacje o sieci EURES można znaleźć na Krajowym Portalu EURES  w zakładce "O nas"

Kontakt do kadry EURES w Polsce jest dostępny na Krajowym Portalu EURES w zakładce "Kontakt"

 

* Państwa należące do UE/EFTA: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Czechy, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy.
 

Unia Europejska i Wielka Brytania - poznaj nowe zasady pobytu i pracy

Komisja Europejska 12 maja br. opublikowała wytyczne określające prawa obywateli UE i Wielkiej Brytanii po Brexicie, w tym kwestie dotyczące pobytu i pracy. Zapoznaj się z nimi, jeśli planujesz wyjazd.
 
Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej to obszerny, liczący ponad 170 stron, dokument określający warunki, na jakich Wielka Brytania opuszcza UE.

Pełna treść umowy (w języku polskim) dostępna jest tutaj

Na podstawie tego dokumentu Komisja Europejska opracowała wytyczne dotyczące praw obywateli, jakie będą obowiązywały po okresie przejściowym, czyli od 1 stycznia 2021 roku. Jest to szczególnie przydatne dla cudzoziemców, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii oraz osób planujących tam wyjechać i podjąć zatrudnienie. Wytyczne mają służyć ochronie praw ponad 3 mln obywateli Unii zamieszkujących lub pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz ponad 1 mln obywateli Zjednoczonego Królestwa przebywających w państwach UE. Między innymi zabezpieczają ich prawo pobytu, umożliwiając dalsze wnoszenie wkładu w życie ich społeczności,
a także mówią o kwestiach związanych z podejmowaniem pracy.

Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej 1 lutego br. Rozpoczął się wówczas okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 roku.  W czasie jego trwania Wielka Brytania jest traktowana tak, jakby wciąż była członkiem Unii. Dla zwykłych obywateli oznacza to utrzymanie praw i swobód z czasów przed Brexitem, jednak wyjście z UE oznacza wiele praktycznych konsekwencji zarówno dla obywateli Unii, jak i Wielkiej Brytanii. Od początku 2021 roku relacje pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem będą funkcjonować na nowych zasadach. Obecnie, mimo kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, trwają negocjacje dotyczące przyszłych stosunków pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego.

Załączniki

Wytyczne dotyczące umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.PDF
Wytyczne dotyczące umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.PDF 1278 KB