Programy regionalne, zgodnie z art. 66c Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r., poz. 475, ze zm.), stanowią dla samorządu regionalnego istotne narzędzie kształtowania regionalnej polityki rynku pracy. Ich realizacja umożliwia ukierunkowanie środków Funduszu Pracy na wsparcie bezrobotnych z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i regionalnej perspektywy rozwoju.
Program „Praca dla Pomorzan” jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w porozumieniu z powiatowymi urzędami pracy z regionu. W roku 2025 odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy ujęte w ramach Obszaru 1: „Kompetentni i wykwalifikowani mieszkańcy Pomorza” w Regionalnym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia dla województwa pomorskiego na rok 2024. Tym samym, realizuje cel główny, przewidziany w Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia 2024 - 2026: „Wzrost aktywności zawodowej i wzrost poziomu dobrej jakości zatrudnienia w Polsce”.
Porozumienie między WUP w Gdańsku a powiatowymi urzędami pracy w zakresie realizacji Programu Regionalnego Praca dla Pomorzan w województwie pomorskim zostało podpisane 14 lutego 2025 roku.
Celem Programu jest:
wspieranie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w warunkach pandemii, w zakresie dostosowania kwalifikacji i kompetencji zawodowych do potrzeb i wyzwań regionalnego rynku pracy, a także zdobywanie doświadczenia zawodowego pozwalającego na znalezienie i utrzymanie zatrudnienia zgodnie z potrzebami pracodawców.
Uczestnicy:
osoby bezrobotne, w tym w szczególności osoby bezrobotne w wieku 30-50 lat; osoby bezrobotne z obszarów wiejskich; osoby o niedopasowanych kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych.
Realizatorzy Programu:
17 powiatowych urzędów pracy z województwa pomorskiego.
Realizatorzy Programu:
17 powiatowych urzędów pracy z województwa pomorskiego.
Budżet:
8,9 mln zł z ze środków Funduszu Pracy przyznanych dla województwa pomorskiego na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.
Program Regionalny posiada strukturę modułową z uwagi na potrzebę stworzenia możliwości elastycznego reagowania przez powiatowe urzędy pracy na zróżnicowane problemy lokalnych rynków pracy. Obszary problemowe, na które ukierunkowana jest interwencja Programu zostały zidentyfikowane we współpracy z powiatowymi urzędami pracy.
Program jest realizowany poprzez 4 tematyczne moduły problemowe, odzwierciedlające najbardziej istotne, z punktu widzenia regionalnego rynku pracy, potrzeby:
- Moduł. Tradycja i dziedzictwo kulturowe Pomorza – wspieranie zatrudnienia bezrobotnych oraz rozwoju przedsiębiorczości na wsi w oparciu o wykorzystanie lokalnych zasobów tradycji i dziedzictwa kulturowego Pomorza.
- Moduł. Branże kluczowe dla regionu – wskazane przez Zarząd Województwa Pomorskiego branże o kluczowym wysokim potencjale: budowlana; drewno – meblarska; kreatywna; rolno – spożywcza; metalowo – maszynowa, turystyczna, czasu wolnego i MICE (ang. Meetings, Incentives, Conferences, Exhibitions), tworzyw sztucznych.
- Moduł. Kompetencje i kwalifikacje zawodowe – zapewnienie bezrobotnym szkoleń zawodowych oraz staży zawodowych bezpośrednio umożliwiających zdobycie konkretnych umiejętności wymaganych na określonym stanowisku pracy.
- Moduł. Wyrównywanie szans – wspieranie zatrudnienia bezrobotnych i poszukujących pracy będących w trudnej sytuacji na rynku pracy.
Realizacja Programu przebiega w oparciu o działania zaplanowane przez powiatowe urzędy pracy z zastosowaniem usług i instrumentów rynku pracy określonych w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Przewiduje się, że aktywizacją zawodową w ramach programu objętych zostanie łącznie co najmniej 563 osoby bezrobotne, natomiast zaplanowana efektywność zatrudnieniowa wyniesie 84% (co oznacza, że co najmniej 476 uczestników programu zostanie zatrudnionych po jego zakończeniu).