„Godna praca w całej Europie" to hasło kampanii promującej jubileusz sieci EURES ale też podsumowanie roli EURES jaką odgrywa na europejskim rynku pracy.
Wszystko zaczęło się w 1994 r
Sieć EURES powstała dzięki zobowiązaniu Unii Europejskiej do zapewniania swobodnego przepływu pracowników. Od 1994 r. do dziś sieć EURES pomaga pokonywać bariery na drodze do zatrudnienia, ułatwiając osobom poszukującym pracy dostęp do ofert pracy za granicą oraz na bieżąco dostarczając wiarygodnych informacji na temat krajowego rynku pracy oraz warunków życia i pracy w państwach unijnych. Od tamtej pory EURES stał się nieodłącznym narzędziem integracji europejskiego rynku pracy, zapewniając wsparcie dla osób szukających pracy i pracodawców.
Polska w sieci EURES
Polska dołączyła do sieci EURES w 2004 r., z chwilą przystąpienia do UE i w tym roku obchodzi 20 lecie swojego istnienia. Od tego czasu, jako członek sieci EURES, aktywnie działa na rzecz mobilności pracowników w Europie za pośrednictwem publicznych służb zatrudnienia, a od 2015 r. również Wojewódzkich Komend OHP. Dzięki temu, polscy poszukujący pracy mogą korzystać z bogatej oferty zatrudnienia w państwach członkowskich UE i EFTA, a pracodawcy z kolei mają dostęp do szerszego rynku pracy, poszukując wykwalifikowanych pracowników spoza granic kraju.
Zmieniamy się z duchem czasu
Na przestrzeni lat sieć EURES zmieniała się, dostosowując do realiów europejskiego rynku pracy. Wprowadzono wiele innowacji technicznych wyróżniających usługi EURES, takie jak np.:
- mechanizm kojarzenia ofert pracy z kandydatami portalu EURES który pomaga pracodawcom znaleźć idealnych kandydatów, bez względu na język, dzięki dopasowywaniu ofert do umiejętności osób pochodzących z różnych krajów.
- Europejskie Dni Pracy online, czyli wydarzenia rekrutacyjne i informacyjne online, które wspierają bezpośrednie rozmowy kwalifikacyjne.
- czat online z doradcami EURES z dowolnego kraju, dzięki któremu osoby poszukujące pracy lub pracodawcy mogą skontaktować się z doradcami EURES z innych krajów.
- kompleksowe wsparcie w relokacji pracownika do kraju zatrudnienia
Po trzydziestu latach wyspecjalizowanej służby, EURES pozostaje kluczowym graczem w kształtowaniu europejskiego środowiska zatrudnienia, obejmując 31 krajów za pośrednictwem ponad 1000 doradców EURES, portalu EURES www.eures.europa.eu , na którym znajduje się ponad milion zarejestrowanych CV i ponad 4,5 miliona ofert pracy.
EURES to sprawdzone oferty pracy spełniające standardy jakości, to informacje z wiarygodnych źródeł, wsparcie ze strony specjalistów - we wszystkich państwach UE/EFTA, to usługi ogólnodostępne i bezpłatne. Tylko w latach 2020–2022 EURES ułatwił nawiązanie kontaktu 5,5 mln pracowników z prawie 400 000 pracodawców. Dlatego warto wybrać EURES.
#EURES30
#EURESjobs