g

Z pracodawcami o pokoleniach w firmie

Różnorodny wiek pracowników daje możliwość rozwoju, a jednocześnie niesie wyzwania. O tym rozmawialiśmy z przedstawicielami pomorskiego rzemiosła.

Spotkania organizowane pod hasłem „Zadbaj o rozwój swojej firmy, doskonal umiejętności w zespole" przeznaczone są dla pracodawców z naszego regionu. Pierwsze w tym roku spotkanie odbyło się 3 czerwca w Gdańsku i zostało przygotowane w partnerstwie z Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Chcemy dzisiaj porozmawiać o tym, jak ważne według Państwa są umiejętności pracowników Waszych firm, Wasze własne jako menedżerów. Jak kompetencje i kwalifikacje przekładają się na konkurencyjność firmy, na to, aby była to organizacja tworząca dobre miejsca pracy, dbająca o rozwój swoich pracowników – mówiła Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Różne pokolenia w firmie – wyzwania i szanse

Tłem dla dyskusji była informacja przygotowana przez WUP w Gdańsku dotycząca globalnych trendów społeczno-gospodarczych i ich wpływu na lokalny rynek pracy w  odniesieniu do aktualnej strategii rozwoju województwa.
Głównym punktem spotkania była prelekcja na temat zarządzania  różnorodnością wieku i pokoleniach w firmie. O tym bardzo ciekawie i żywiołowo mówiła Ewa Szabuniewicz, szefowa HR w firmie Lyreco, posiadająca 20-letnie doświadczenie w pracy w międzynarodowych zespołach, różnych branżach i w pełnym zakresie procesów HR.
Podkreślała m.in. jak różne pokolenia obecne na rynku postrzegają pracę, w jaki sposób motywować pracowników w różnym wieku, jak co do zasady wyglądają etapy rozwoju pracownika. Pojawił się także temat sukcesji – rozmawiano jak np. przygotowywać młodsze pokolenie do przejęcia sterów w firmie i przejrzyście przeprowadzić ten proces. Mocno zaakcentowana została rola komunikacji w firmie, a także to, że warto zwracać uwagę na jej jakość i styl. Ekspertka podawała przykłady różnych sytuacji, w tym tak zwanych „złych praktyk", których powinno się unikać - m.in. takiej, w której nowy, często młodszy i mniej doświadczony pracownik proponuje rozwiązanie, a osoba, która w firmie jest dłużej od razu uważa je za nieodpowiednie.
– To są rzeczy, które podcinają skrzydła talentom, najlepszym pracownikom – mówiła Ewa Szabuniewicz. – Być może oni nie mają racji, ale trzeba wysłuchać ich pomysłu. Jeżeli tak się nie stanie, to w efekcie będą chcieli odejść do pracodawcy, który ich usłyszy.
Jak podkreślała, czasami inne spojrzenie nowej osoby w firmie, nawet mniej doświadczonej, może wnieść rozwiązanie, które usprawni procesy w firmie, otworzy ją jeszcze bardziej na klienta.
– To jest ta wartość, którą „kupujecie" Państwo z rynku, zapraszając do zespołu młode osoby – dodała prelegentka.

Wiedza o rynku pracy i narzędziach wspierających rozwój firm

W temacie umiejętności dot. zarządzani zespołem zróżnicowanym pokoleniowo nie mogło zabraknąć informacji na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który jest narzędziem kompleksowo wspierającym rozwój przedsiębiorstw. Pracodawcy dowiedzieli się, co mogą sfinansować z tych środków, jak się o nie ubiegać i kto może to zrobić. O tym opowiedzieli przedstawiciele WUP w Gdańsku i Maria Michaluk, zastępca Dyrektora Gdańskiego Urzędu Pracy ds. rynku pracy. 
Zdjęcie galerii artykułu:  - 10.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 10.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 4.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 6.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 7.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 8.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 10.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 4.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 6.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 7.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 8.jpg&imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu

Zapisz się na newsletter w wybranej kategorii

Brak dostępnych newsletterów