Rada jest organem doradczym Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawach polityki rynku pracy, a każdy z jej członków swoją pracę wykonuje społecznie. Podejmując decyzje kieruje się dobrem mieszkańców, w tym osób pracujących, poszukujących zmian, uwzględnia potrzeby pracodawców, a także młodych ludzi stojących przed wyborami edukacyjnymi i zaczynających swoją drogę zawodową.
W minionej kadencji Rada spotykała się cyklicznie na posiedzeniach, stacjonarnie i online. Do jej zadań należała m.in. ocena racjonalności gospodarowania środkami Funduszu Pracy na terenie województwa (finansuje on m.in. zadania polegające na promocji zatrudnienia, łagodzeniu skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej) oraz kryteriów podziału tego funduszu. Zadaniem członków rady było także opiniowanie nowych kierunków kształcenia w regionie, które są proponowane przez szkoły.
Wiele się działo, ale jest stabilnie
Na spotkaniach były również omawiane bieżące wyzwania pomorskiej gospodarki i rynku pracy, w tym kwestie rozwoju poradnictwa zawodowego, wzmacniania kształcenia ustawicznego dorosłych oraz dostosowania kompetencji i kwalifikacji pracowników do potrzeb pracodawców, zaspokajania potrzeb kadrowych w ważnych dla regionu branżach (np. w morskiej energetyce wiatrowej, przemyśle okrętowym).- Podjęliśmy 1175 uchwał, to rekordowa liczba, ale też wiele się działo w tym okresie. Bez Państwa zaangażowania i społecznej pracy nie byłoby to możliwe – powiedział Jarosław Filipczak, przewodniczący PWRRP w minionej kadencji.
Podczas ostatniego posiedzenia Rady 2020-2024, które odbyło się 18 października, wielokrotnie podkreślano, że w okresie jej funkcjonowania wiele się wydarzyło. Pandemia, wojna za wschodnią granicą oraz napływ uchodźców do kraju i na Pomorze wymagały podejmowania ważnych decyzji związanych ze zmieniającą się sytuacją na rynku pracy. Rada omawiała więc tematy m.in. dotyczące trafnej polityki migracyjnej, w tym związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy (m.in. przyjęła stanowisko dot. rozwiązań usprawniających proces zatrudnienia cudzoziemców).
- Mimo że naprawdę wiele się działo, a wszystkie te wydarzenia miały duży wpływ na gospodarkę i przedsiębiorców, to zachowaliśmy stabilność na pomorskim rynku pracy – podkreśliła Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
Korzystna sytuacja na pomorskim rynku pracy
Pomimo wydarzeń występujących w ostatnich latach, od 2020 do 2023 r. przybyło w regionie osób aktywnych zawodowo. Obniżyła się liczba osób bezrobotnych, a wskaźnik zatrudnienia wzrósł. Powstało także blisko 40 tys. firm więcej, z czego ok. 97 proc. stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Na Pomorzu dynamicznie wzrosła również liczba cudzoziemców wykonujących pracę, a także liczba firm założonych przez obcokrajowców.- To oznacza, że osoby te dobrze się tu czują i wiążą swoją przyszłość z naszym regionem i krajem –mówił Dariusz Gobis, wicedyrektor WUP w Gdańsku.
Podczas spotkania mówiono także o wyzwaniach dot. rynku pracy w przyszłości, także na Pomorzu. Jednym z najważniejszych tematów, którymi PWRRP będzie zajmowała się w kolejnych kadencjach, będzie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Zgodnie z raportem „Rynek pracy przyszłości. Czynniki kształtujące rynek pracy do 2030 roku" przygotowanym przez PwC (to globalna sieć firm świadczących usługi audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa biznesowego oraz technologicznego) automatyzacja procesów oraz sztuczna inteligencja znacząco wpływają na realizowane przez pracowników zadania. Zmieniły także profil poszukiwanych przez organizacje kandydatów, a także wygenerowały wyzwania związane z zarządzaniem organizacjami oraz pozyskiwaniem i utrzymywaniem talentów