Projektant konstrukcji wsporczych dla morskich farm wiatrowych, geofizyk, hydrograf, inspektor techniczny statku, inżynier instalacji wodorowych, medyk na morzu i w sektorze offshore, nurek, ornitolog radarowy, ratownik morski, spawacz – to tylko niektóre zawody związane z morską energetyką wiatrową, w których poszukiwani będą pracownicy. W najbliższej przyszłości branża ta będzie oferowała na Pomorzu nawet 30 tys. miejsc pracy dla specjalistów.
- Już dziś na terenie naszego regionu funkcjonuje sporo firm, które prowadzą swoją działalność w branży offshore, chcemy, aby ona się rozwijała. Dlatego kształcimy młodzież w tym kierunku, nie tylko w Gdańsku, ale też w wielu miejscach regionu – podkreślał Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, otwierając edukacyjne targi kariery Edu Offshore Wind organizowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk. Wydarzenie kierowane jest uczniów i studentów z regionu, w tym roku targi odbywały się 5 i 6 marca w gdańskim Amber Expo.
Młodzi szukają swojego miejsca w przyszłościowej dla Pomorza branży
Na odwiedzających czekało ponad 100 wystawców w trzech halach, w tym m.in. uniwersytety, VR, poligony badawcze i nowoczesne instytuty, gminy, powiaty oraz firmy z całego świata. Można było m.in. „popływać" na symulatorze łodzi, obejrzeć maszyny i sprzęt z bliska, wziąć udział w eksperymentach naukowych, porozmawiać z osobami, które już pracują w danym zawodzie.Wszyscy odwiedzający targi mogli także omówić z doradcą zawodowym WUP w Gdańsku swoje plany zawodowe i edukacyjne, a także skorzystać z testów identyfikacji talentów, testów preferencji przedsiębiorczych, katalogu wartości ważnych w pracy, wskazówek dotyczących wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Z kolei doradcy EURES podpowiadali, jak bezpiecznie wyjechać za granicę do pracy czy na staż.
- Targi mają swój klimat, widać, że są nastawione na młodych – mówił Janek, student Politechniki Gdańskiej, który był uczestnikiem wydarzenia. - Mnie interesują inwestycje nadmorskie w obrębie energetyki. Rozmawiałem z wieloma wystawcami dzisiaj, fajne jest to, że firmy zapraszają do siebie na staże, oferują fajne programy rozwojowe – dodał student.
Na targach była tez Nicola, która uczy się w Zespole Szkół Morskich Im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Wybrała kierunek, który przygotuje ją do pracy w przedsiębiorstwach logistycznych, spedycyjnych, transportowych, agencjach obsługi portów morskich, lotniczych.
- Taka praca daje możliwość dobrych zarobków – podkreślała Nicola. – Targi mi się podobają, jest dużo młodych, możemy też porozmawiać z ludźmi, którzy już pracują w zawodzie.
W ramach wydarzenia przygotowano także informator, w którym skatalogowano zawody branży offshore - można go pobrać ze strony internetowej Edu Offshore Wind.
Wspieranie rozwoju umiejętności jest kluczowe dla regionu
Podczas targów podpisane zostało również porozumienie dotyczące Pomorskiego Partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU Pact for Skills. W tę inicjatywę włączyły się m.in. samorządy, uczelnie, firmy, spółki, instytucje rynku pracy - w tym Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.Ma ona m.in. pomóc identyfikować kluczowe wyzwania i bariery rozwojowe związane z edukacją i kształceniem oraz rynkiem pracy (reskilling i upskilling) oraz będzie wspierała strategiczne dla województwa pomorskiego projekty edukacyjne i wzmacniające kompetencje, a także projekty przyczyniające się do rozwijania umiejętności na rzecz zielonej gospodarki.