„Kobiety gotowe na zmiany - inkubator zwinnej kariery" to projekt pilotażowy, który rozpoczął się w lutym 2022 r. i potrwa do końca 2023 r. Jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w partnerstwie z Powiatowymi Urzędami Pracy z Gdyni, Malborka oraz Sztumu. Bierze w nim udział 15 Pomorzanek zarejestrowanych jako osoby bezrobotne, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka, urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
- Projekty pilotażowe to specjalna formuła, w ramach której testujemy nowe metody i narzędzia aktywizacji zawodowej, po to aby zidentyfikować te najskuteczniejsze i następnie zaproponować ich wprowadzenie do przepisów ustawowych regulujących działalność urzędów pracy. W naszym projekcie sprawdzamy rozwiązania ułatwiające Pomorzankom powrót do pracy po urodzeniu dziecka i rozwój kariery zawodowej zgodnie ze ich talentami. Co istotne, sprawdzamy rozwiązania, które jednocześnie są korzystne dla pracodawców – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy WUP w Gdańsku.
Warsztaty psychologiczne kluczem do rozwoju kariery
Uczestniczki to panie z różnym wykształceniem, w większości z dużymi przerwami w pełnieniu ról zawodowych, mające też pewne trudności w życiu osobistym. Stąd też projekt przewiduje cały pakiet działań wspierających, obejmujących różne formy. Nowym pomysłem są warsztaty prowadzone przez psychologa. Dają one przestrzeń do rozmowy o emocjach, poczuciu własnej wartości, motywacji wewnętrznej. Dodatkowo Panie poznają techniki radzenia sobie ze stresem, dowiadują się jakie są uwarunkowania związane z relacjami interpersonalnymi, czy lękiem przed zmianą.- Wszystkie Panie ukończyły już ten etap projektu i obecnie analizujemy, czy i w jakim stopniu warsztaty psychologiczne pomogły uczestniczkom zrozumieć swoje potrzeby i emocje, na ile wzmocniły wewnętrzną motywację do kolejnych działań w zakresie rozwoju zawodowego – wyjaśnia Katarzyna Żmudzińska.
W kolejnym kroku Panie biorą udział w warsztatach kreowania własnego wizerunku, które prowadzą doradcy zawodowi z WUP w Gdańsku i PUP-ów obecnych w projekcie. Na tym etapie ścieżki wsparcia kobiety uczą się efektywnej autoprezentacji, ustalania i określania celów, zarządzania sobą w czasie, doskonalą umiejętność przedstawiania siebie w ciekawej formie, dowiadują się, jak bezpiecznie i efektywnie funkcjonować w mediach społecznościowych.
– Na początku nasze uczestniczki bardzo skromnie mówiły o sobie i nie były świadome swojego potencjału, nie potrafiły mówić z przekonaniem o swoich atutach. Zmiana, którą zobaczyliśmy po warsztatach zrobiła na nas wrażenie. Zobaczyliśmy osoby, które wiedzą, czego chcą od życia i znają swoją wartość – opowiada Sylwia Koniuszewska, doradca zawodowy z WUP w Gdańsku, która prowadziła warsztaty w Sztumie. - Po zakończeniu zajęć uczestniczki powiedziały, że czują większą wiarę w siebie, otwartość, bardziej rozumieją innych, mają więcej mocy w sobie, determinacji i nie mogą się doczekać kursów szkoleniowych oraz tego, aby wejść na rynek pracy.
Kobiety spotykały się także z doradcami zawodowymi odrębnie, co pozwoliło nakreślić indywidualny plan działania dla każdej z nich. Bon na wzmocnienie wizerunku o wysokości 500 zł to kolejna nowość, która pojawia się w projekcie i jest testowana. Każda uczestniczka wykorzystuje go zgodnie w własnymi potrzebami, np. na ubiór do pracy, usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, bądź inne koszty uzgodnione z doradcą zawodowym.
– To instrument uzupełniający, ale bardzo ważny, gdyż podwyższa samoocenę i pewność siebie. A to jest istotne dla budowania motywacji do podjęcia zatrudnienia. Z doświadczeń naszych partnerów - urzędów pracy, wynika, że forma wsparcia wzmacniająca wizerunek korzystnie wpływa na postawy rozwojowe kobiet – wyjaśnia Katarzyna Żmudzińska.
Kreatywność wyznacza kierunek nowej drogi zawodowej
Jedną z uczestniczek projektu jest pani Dominika. To młoda mama, która niedawno wróciła z Niemiec i obecnie mieszka w Mikołajkach Pomorskich. O projekcie dowiedziała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sztumie i postanowiła wziąć w nim udział.– Świetnym pomysłem było to, że najpierw brałyśmy udział w bloku psychoedukacyjnym, co pozwoliło nam się zintegrować. Później były zajęcia, które rozwijały m.in. naszą kreatywność, odbywały się w miłej atmosferze, było wesoło. Prowadzący pokazali nam, jak możemy się rozwijać zawodową, jaką drogą iść – opowiada uczestniczka projektu.
Na ten moment Panie biorą udział w szkoleniach, podnoszących kwalifikacje i rozwijających kompetencje, które zostały dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Pani Dominika po konsultacjach z doradcami zawodowymi WUP w Gdańsku zdecydowała się na kurs, dzięki któremu będzie mogła wykonywać zawód UX designera (to specjalista z obszaru IT, który projektuje doświadczenia użytkowników).
– Myślałam o tym, żeby zostać programistką, ale z pomocą doradcy odkryłam, że mogę wykorzystać to, że jestem kreatywna i pójść w nieco innym kierunku. Mogę powiedzieć, że po miesiącu zajęć i szkoleń jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. Chcę rozwijać się w tym kierunku, aby móc wykonywać ten zawód – mówi pani Dominika.
Kolejny krok: wykorzystanie umiejętności w praktyce
Następnym etapem projektu są staże – w tym zakresie uczestniczki są wspierane przez specjalistów z PUP-ów obecnych w projekcie.Jak wyjaśnia Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, będący jednym z jego partnerów, są one organizowane w innowacyjnej i nieoferowanej dotychczas formie, która zostanie dopasowana do realnych potrzeb oraz możliwości Pań i Organizatorów.
- Uczestniczki będą uzgadniać z pracodawcami w obecności pracowników PUP uelastycznienie czasu i sposobu odbywania staży, uwzględniające ich sytuację prywatną. Innowacyjność staży ma wspomóc Panie w pogodzeniu życia zawodowego z rodzinnym poprzez zmniejszony czas pracy (do 30 godzin tygodniowo), zmianę okresu rozliczeniowego, czy formy np. praca hybrydowa – informuje. - Obecnie Uczestniczki są w trakcie intensywnych spotkań z pośrednikami pracy, na których otrzymują skierowania na staże i propozycje pracy (min. jedna wysokiej jakości oferta). Panie podkreślają, że staż jest kluczowy, aby zdobyć doświadczenie, które umożliwi im podjęcie zatrudnienia lub w późniejszym czasie założeniem własnej działalności gospodarczej. Na każdej wizycie Uczestniczki przedstawiają efekty rekrutacji oraz otrzymują wsparcie i pomoc w dalszej realizacji indywidualnego planu działania.
Szczegółowe informacje na temat projektu na stronie wup.gdansk.pl/gotowenazmiany.